Skip to content

116 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block944.31
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage1,228
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
60%
Improvement Value:$273,300
40%
Total Assessment$675,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,297+5.2%
2024$11,689+34.9%
2023$8,667+0.4%
2022$8,629+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968