Skip to content

20 Malibu RoadLavallette, NJ 08735

Built 1989

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Mar 31, 1983

Property Information

Block945.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,352
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
67%
Improvement Value:$220,800
33%
Total Assessment$659,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,015+5.2%
2024$11,421+5.4%
2023$10,832+0.4%
2022$10,784+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4113, Page 947