Skip to content

3152 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 2005

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Jul 31, 2016

Property Information

Block945.01
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description3F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage3,328
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,045,000
59%
Improvement Value:$725,600
41%
Total Assessment$1,770,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,243+5.2%
2024$30,649+5.7%
2023$28,983+0.4%
2022$28,856+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

Sq Ft3,328DeedBook 16509, Page 1759Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$1,260,000
DeedBook 14741, Page 455

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 13217, Page 1913

Property Built

Built

Year Built: 2005