Skip to content

3142 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 1964

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block945.01
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class21
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,045,000
58%
Improvement Value:$767,200
42%
Total Assessment$1,812,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,000+9.8%
2024$30,061+11.1%
2023$27,049+0.4%
2022$26,930+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 18050, Page 1879Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$2,150,000
DeedBook 13856, Page 1146

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 10741, Page 1362

Property Built

Built

Year Built: 1964