Skip to content

28 Malibu RoadLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 21, 2016

Property Information

Block945.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,264
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
69%
Improvement Value:$199,600
31%
Total Assessment$638,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,629+5.2%
2024$11,054+13.4%
2023$9,749+0.4%
2022$9,707+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 16366, Page 1230Recorded4/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955