Skip to content

24 Malibu RoadLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block945.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,234
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
62%
Improvement Value:$272,100
38%
Total Assessment$711,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,880+5.2%
2024$12,243+9.9%
2023$11,142+0.4%
2022$11,093+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 10436, Page 1709

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3684, Page 358