Skip to content

23 Malibu RoadLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Date
Oct 29, 1998

Property Information

Block945.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class18
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,639
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
60%
Improvement Value:$291,000
40%
Total Assessment$730,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,293+5.2%
2024$12,636+6.9%
2023$11,816+0.4%
2022$11,764+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5642, Page 178