Skip to content

20 Coronado RoadLavallette, NJ 08735

Built 1959

Last Sale Date
Jun 26, 1996

Property Information

Block945.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
69%
Improvement Value:$195,900
31%
Total Assessment$634,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,562+5.2%
2024$10,990+6.6%
2023$10,313+0.4%
2022$10,268+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5383, Page 434

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959