Skip to content

29 Coronado RoadLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Date
Jun 8, 1995

Property Information

Block945.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage624
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,000
86%
Improvement Value:$75,400
14%
Total Assessment$532,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,695+5.2%
2024$9,216+4.7%
2023$8,805+0.4%
2022$8,766+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5277, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1958