Skip to content

24 Catalina DriveLavallette, NJ 08735

Built 1951

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
Feb 20, 1970

Property Information

Block945.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class18
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,248
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
63%
Improvement Value:$253,400
37%
Total Assessment$692,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,609+5.2%
2024$11,985+6.6%
2023$11,247+0.4%
2022$11,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951