Skip to content

20 Catalina DriveLavallette, NJ 08735

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2008

Property Information

Block945.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,032
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
72%
Improvement Value:$171,800
28%
Total Assessment$610,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,123+5.2%
2024$10,573+6.9%
2023$9,895+0.4%
2022$9,851+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$589,900
DeedBook 12424, Page 1620

Property Sale

Sale
$166,667
DeedBook 12198, Page 1189

Property Built

Built

Year Built: 1951