Skip to content

19 Catalina DriveLavallette, NJ 08735

Built 1951

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block945.04
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage672
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
82%
Improvement Value:$95,100
18%
Total Assessment$534,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,726+5.2%
2024$9,245+4.5%
2023$8,845+0.4%
2022$8,806+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft672DeedBook 17802, Page 875Recorded2/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 1951