Skip to content

28 Las Vegas RoadLavallette, NJ 08735

Built 1961

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 1, 2023

Property Information

Block945.04
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,044
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
88%
Improvement Value:$74,700
12%
Total Assessment$639,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,649+5.2%
2024$11,073-0.7%
2023$11,155+0.4%
2022$11,106+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,044DeedBook 19346, Page 715Recorded4/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1961