Skip to content

24 Las Vegas RoadLavallette, NJ 08735

Built 1961

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 14, 2023

Property Information

Block945.04
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class14
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage884
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
92%
Improvement Value:$47,900
8%
Total Assessment$612,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,161+5.2%
2024$10,609+0.1%
2023$10,596+0.4%
2022$10,550+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft884DeedBook 19289, Page 1684Recorded2/1/2023

Property Sale

Sale
$285,000

Property Built

Built

Year Built: 1961