Skip to content

3145 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block945.04
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage960
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
72%
Improvement Value:$171,400
28%
Total Assessment$610,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,115+5.2%
2024$10,566+9.4%
2023$9,657+0.4%
2022$9,614+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 3762, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1960