Skip to content

40 Las Vegas RoadLavallette, NJ 08735

Built 1961

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block945.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,360
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
82%
Improvement Value:$124,100
18%
Total Assessment$689,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,549+5.2%
2024$11,928+4.1%
2023$11,458+0.4%
2022$11,408+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,360DeedBook 19627, Page 1151Recorded3/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1961