Skip to content

37 Las Vegas RoadLavallette, NJ 08735

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block945.12
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,555
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
68%
Improvement Value:$268,400
32%
Total Assessment$833,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,926+5.3%
2024$14,176+2.0%
2023$13,898+0.4%
2022$13,837+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10387, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 2000