Skip to content

71 Las Vegas RoadToms River, NJ 08753

Built 2011

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block945.12
Lot26.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class14
Description2F2G
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage2,034
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$637,000
92%
Improvement Value:$58,600
8%
Total Assessment$695,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,667+5.2%
2024$12,041-12.9%
2023$13,825+0.4%
2022$13,764+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,034DeedBook 20161, Page 39Recorded10/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 2011