Skip to content

3120 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 1967

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 2, 2011

Property Information

Block950.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class22
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage1,050
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
60%
Improvement Value:$510,400
40%
Total Assessment$1,260,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,952+5.2%
2024$21,818+3.6%
2023$21,060+0.4%
2022$20,967+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 14909, Page 89

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5414, Page 743

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4567, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1967