Skip to content

3124 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2004

Property Information

Block950.10
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class22
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage1,320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
53%
Improvement Value:$665,500
47%
Total Assessment$1,415,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,776+5.2%
2024$24,502+12.3%
2023$21,819+0.4%
2022$21,723+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5466, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1966