Skip to content

12 Plainfield AvenueLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$7,190,000
Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block950.11
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class22
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage4,328
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,210,000
35%
Improvement Value:$2,290,800
65%
Total Assessment$3,500,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,437+22.8%
2024$60,599+81.4%
2023$33,407+0.4%
2022$33,260+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$7,190,000
Sq Ft4,328DeedBook 19548, Page 1212Recorded11/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$1,925,000
DeedBook 13523, Page 495

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 5682, Page 910

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 4615, Page 637