Skip to content

14 Plainfield AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2014

Property Information

Block950.11
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class15
Description2CB
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,650
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,210,000
92%
Improvement Value:$106,200
8%
Total Assessment$1,316,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,968+5.2%
2024$22,783+5.6%
2023$21,568+0.4%
2022$21,473+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$321,000
DeedBook 5265, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1958