Skip to content

19 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block950.11
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage1,053
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
62%
Improvement Value:$258,000
38%
Total Assessment$680,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,133+5.3%
2024$11,521+8.5%
2023$10,614+0.5%
2022$10,566+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968