Skip to content

31 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block950.11
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage1,521
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
65%
Improvement Value:$229,300
35%
Total Assessment$651,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,860+5.2%
2024$11,274-5.8%
2023$11,971+0.4%
2022$11,919+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967