Skip to content

51 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1967

Last Sale Price
$1,102,500
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block950.11
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage1,310
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
60%
Improvement Value:$279,100
40%
Total Assessment$701,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,767+5.2%
2024$12,136+2.8%
2023$11,809+0.4%
2022$11,757+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,102,500
Sq Ft1,310DeedBook 19562, Page 756Recorded12/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1967