Skip to content

36 Plainfield AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1948

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Jan 31, 2006

Property Information

Block950.11
Lot3.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,524
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,000
69%
Improvement Value:$217,200
31%
Total Assessment$691,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,587+5.2%
2024$11,965-4.7%
2023$12,558+0.4%
2022$12,502+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$835,000
DeedBook 13035, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1948