Skip to content

24 Plainfield AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2019

Property Information

Block950.11
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,058
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,000
74%
Improvement Value:$182,700
26%
Total Assessment$710,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,942+5.2%
2024$12,302-11.1%
2023$13,833+0.4%
2022$13,772+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955