Skip to content

48 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 2024
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2022

Property Information

Block950.12
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings0
ZoningRB5
Sq Footage858
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$422,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,685-30.8%
2024$11,108+1.5%
2023$10,944+0.4%
2022$10,896+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 5577, Page 895

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4987, Page 89