Skip to content

44 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 19, 2017

Property Information

Block950.12
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage1,520
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
63%
Improvement Value:$242,600
37%
Total Assessment$664,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,102+5.2%
2024$11,504-2.2%
2023$11,763+0.4%
2022$11,712+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 16746, Page 180Recorded5/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1968