Skip to content

15 Plainfield AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1981

Last Sale Price
$587,500
Last Sale Date
Jan 20, 2000

Property Information

Block951.10
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class21
Description3F1G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage4,373
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,000
31%
Improvement Value:$1,172,000
69%
Total Assessment$1,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,957+5.2%
2024$29,427+48.0%
2023$19,877+0.4%
2022$19,790+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$587,500
DeedBook 10022, Page 615

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 4677, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1981