Skip to content

58 East Rutherford LaneLavallette, NJ 08735

Built 1947

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2026

Property Information

Block951.10
Lot27
QualifierD0023
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningSMF
Sq Footage792
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$144,700
100%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,635-45.7%
2024$4,854+117.2%
2023$2,234+41.3%
2022$1,581+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947