Skip to content

65 East Rutherford LaneLavallette, NJ 08735

Built 1930

Last Sale Date
Mar 9, 1997

Property Information

Block951.10
Lot27
QualifierD0028
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningSMF
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$117,900
100%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,147-53.4%
2024$4,611+168.7%
2023$1,716+0.4%
2022$1,708+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930