Skip to content

39 East Rutherford LaneLavallette, NJ 08735

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block951.10
Lot27
QualifierD0041
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningSMF
Sq Footage920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$153,900
100%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,803-44.8%
2024$5,075+125.1%
2023$2,255+0.4%
2022$2,245+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947