Skip to content

13 East Rutherford LaneLavallette, NJ 08735

Built 1940

Last Sale Date
Jan 29, 2008

Property Information

Block951.10
Lot27
QualifierD0052
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class35
Description1F
Dwellings1
ZoningSMF
Sq Footage1,242
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$159,300
100%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,901-39.6%
2024$4,800+131.4%
2023$2,074+0.4%
2022$2,065+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940