Skip to content

25 Plainfield AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1947

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
May 24, 2011

Property Information

Block951.10
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description3F2G
Dwellings2
ZoningR40B
Sq Footage3,550
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,000
43%
Improvement Value:$696,800
57%
Total Assessment$1,224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,304+5.2%
2024$21,201+17.8%
2023$18,001+0.4%
2022$17,922+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 14907, Page 1789

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 13399, Page 1292

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4253, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1947