Skip to content

224 Durborow AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1948

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
May 1, 1998

Property Information

Block986
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage676
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
70%
Improvement Value:$105,000
30%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,374+5.2%
2024$6,059+17.9%
2023$5,140+0.4%
2022$5,118+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 5578, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1948