Skip to content

2040 Baltimore AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1948

Last Sale Date
Mar 15, 1996

Property Information

Block987
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2CB
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,296
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
44%
Improvement Value:$326,100
56%
Total Assessment$581,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,582+5.2%
2024$10,059+39.7%
2023$7,199+0.4%
2022$7,168+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5354, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1948