Skip to content

106 Second AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2005

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block991.01
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class19
Description3F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,713
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
34%
Improvement Value:$469,400
66%
Total Assessment$714,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,009+5.2%
2024$12,366+10.8%
2023$11,160+0.4%
2022$11,111+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft2,713DeedBook 18269, Page 451Recorded1/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5204, Page 239