Skip to content

108 Second AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block991.01
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class20
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
33%
Improvement Value:$492,500
67%
Total Assessment$737,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,430+5.2%
2024$12,766+12.6%
2023$11,335+0.4%
2022$11,285+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5275, Page 88