Skip to content

101 Sea Gull LaneSeaside Heights, NJ 08751

Built 2022

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block991.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage1,008
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
32%
Improvement Value:$541,900
68%
Total Assessment$796,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,262+5.3%
2024$13,544+282.3%
2023$3,543+0.5%
2022$3,526+4.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3784, Page 100