Skip to content

364 E Bird Village RoadJackson, NJ 08527

Built 1993

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Oct 26, 1993

Property Information

Block11505
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,556
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
40%
Improvement Value:$326,900
60%
Total Assessment$544,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,848+4.8%
2024$7,485+3.2%
2023$7,250+1.3%
2022$7,155+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5139, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1993