Skip to content

102 Cedar Swamp RoadJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 21, 2015

Property Information

Block11901
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class45
Description1SFR
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage3,220
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
33%
Improvement Value:$376,000
67%
Total Assessment$561,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,289+3.6%
2024$8,971+3.4%
2023$8,677+1.4%
2022$8,554+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft3,220DeedBook 16006, Page 1631Recorded2/13/2015

Property Sale

Sale
$222,600
DeedBook 10292, Page 1446

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5416, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1960