Skip to content

11 Jhan DriveJackson, NJ 08527

Built 1999

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Jan 15, 2015

Property Information

Block12004
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,693
Acreage2.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,300
36%
Improvement Value:$572,300
64%
Total Assessment$892,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,837+3.6%
2024$11,431+3.4%
2023$11,056+1.4%
2022$10,900+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft2,693DeedBook 16222, Page 832Recorded10/22/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10220, Page 1700

Property Built

Built

Year Built: 1999