Skip to content

3 Rutherford CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block12004
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,008
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
37%
Improvement Value:$405,700
63%
Total Assessment$648,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456+3.5%
2024$9,132+3.4%
2023$8,833+1.4%
2022$8,708+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 16446, Page 892Recorded7/13/2016

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5617, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1985