Skip to content

188 Farmers LaneJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block1206
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,750
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,800
37%
Improvement Value:$719,500
63%
Total Assessment$1,147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,440+3.9%
2024$13,892+6.0%
2023$13,104+1.4%
2022$12,919-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft3,750DeedBook 18827, Page 1176Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$287,990
DeedBook 10482, Page 1571

Property Built

Built

Year Built: 2001