Skip to content

39 Johnson LaneJackson, NJ 08527

Built 1983

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block12301
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,198
Acreage1.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,200
39%
Improvement Value:$424,900
61%
Total Assessment$693,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,395+3.5%
2024$9,073+3.4%
2023$8,776+1.4%
2022$8,652+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,198DeedBook 18988, Page 1859Recorded4/12/2022

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 10480, Page 1387

Property Built

Built

Year Built: 1983