Skip to content

421 Bennetts Mills RoadJackson, NJ 08527

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block12401
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,134
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,700
35%
Improvement Value:$413,600
65%
Total Assessment$632,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,877+3.5%
2024$7,607+3.4%
2023$7,358+1.4%
2022$7,254+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4595, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1979