Skip to content

73 Butterfly RoadJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Date
May 6, 2001

Property Information

Block12501
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,910
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
39%
Improvement Value:$364,300
61%
Total Assessment$595,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,534+3.9%
2024$9,172+4.0%
2023$8,817+1.4%
2022$8,696+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10404, Page 1045

Property Built

Built

Year Built: 1997