Skip to content

17 Muirfield RoadJackson, NJ 08527

Built 2006

Last Sale Price
$458,218
Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block12701
Lot12.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,032
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,200
25%
Improvement Value:$470,900
75%
Total Assessment$629,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,644+3.9%
2024$10,240+4.0%
2023$9,843+1.4%
2022$9,707+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$458,218
DeedBook 13352, Page 1822

Property Built

Built

Year Built: 2006