Skip to content

48 S Cooks Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block12902
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,276
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
46%
Improvement Value:$232,000
54%
Total Assessment$429,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,250+3.9%
2024$6,013+4.0%
2023$5,780+1.4%
2022$5,700+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,276DeedBook 18714, Page 642Recorded10/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960